0
0

حق تقدم چیست؟ نحوه تبدیل حق تقدم به سهام عادی

1541 بازدید
حق تقدم چیست؟

حق تقدم چیست؟ نحوه تبدیل حق تقدم به سهم عادی چگونه است؟ 

برای پی بردن به این مطالب ابتدا باید با مبحث افزایش سرمایه آشنا شده باشیم که اگر آشنایی ندارید باید. به مقاله افزایش سرمایه چیست مراجعه نمایید.

حق تقدم چیست؟

هنگامی یک شرکت تصمیم به افزایش سرمایه از محل آورده نقدی می گیرد و از این طریق سهام جدیدی را منتشر می کند، سهامداران فعلی شرکت در خرید سهام جدید اولویت دارند که به این اولویت در خرید سهام نسبت به سهامداران جدید، حق تقدم خرید سهام گفته می شود.

مثلا اگر شرکت قبل از افزایش سرمایه ۱۰۰ میلیون سهم داشته باشد و تصمیم به افزایش سرمایه ۵۰ درصدی بگیرد در این صورت تعداد سهام شرکت ۵۰ درصد بیشتر (۱۵۰ میلیون سهم) می شود. در این حالت درصد مالکیت سهامداران گذشته تغییر خواهد کرد اما طبق قانون تجارت، جهت حفظ منافع سهامداران، شرکت ابتدا باید سهام جدید خودش را به سهامداران فعلی عرضه کند که این کار در قالب ارائه یک حق به سهامداران (حق تقدم) انجام می‌شود. پس برای مثال اگر شما قبلا ۱۰۰۰ عدد سهم از این شرکت داشتید بعد از افزایش سرمایه ۵۰ درصدی، ۵۰۰ عدد حق تقدم خواهید داشت که می توانید آنها را با پرداخت مبلغ اسمی (۱۰۰۰ ریال) به سهم عادی تبدیل کنید و یا آنها را بفروشید.

حق تقدم چیست؟
حق تقدم ها نسبت به نماد اصلی حرف "ح" در آخر خود دارند مثل: شصدفح

نحوه تبدیل حق تقدم به سهم عادی

اگر حق تقدم به شما تعلق گرفته و مایل به تبدیل آنها به سهم عادی هستید باید در یک بازه ۶۰ روزه به ازای هر حق تقدم، مبلغ اسمی سهم (معمولا ۱۰۰۰ ریال) به حساب شرکت بپردازید.

اگر در زمان تعیین شده ۱۰۰۰ ریال را پرداخت کردید، افزایش سرمایه شرکت نزد سازمان بورس ثبت خواهد شد و بعد از آن حق تقدم های شما به صورت خودکار تبدیل به سهام عادی خواهد شد. البته این فرایند مقداری زمانبر است و معمولا بین ۳ تا ۶ ماه طول می کشد.

آیا حق تقدم ها قابل معامله هستند و می توان حق تقدم ها را فروخت؟

بله. حق تقدم ها نیز مانند سهام عادی قابل معامله هستند البته در یک بازه زمانی مشخص که معمولا ۶۰ روزه است.

در این حالت اگر سهامداران قبلی مایل به تبدیل حق تقدم ها به سهم عادی نباشند می توانند آنها را به بقیه بفروشند. و یا حتی می توانند حق تقدم بیشتری خریداری کنند.

دامنه نوسان حق تقدم در بازار بورس تهران دو برابر سهم اصلی یعنی -۱۰ تا +۱۰ و در فرابورس مثل سهم اصلی یعنی -۵ تا +۵ است.

پرداخت مبلغ اسمی به شرکت چگونه صورت می گیرد؟

دو راه برای این کار وجود دارد. در راه اول شما می توانید به سایت کدال مراجعه کنید و پس از جستجوی آگهی مربوط به افزایش سرمایه در سایت، شماره‌حساب شرکت را جهت واریز مبلغ اسمی مشاهده و پس از پرداخت، فیش واریزی را برای امور سهام شرکت موردنظر فکس کنید.

در روش دوم باید با امور سهام شرکت تماس بگیرید و شماره حساب شرکت را دریافت و فیش واریزی را برای شرکت فکس کنید.

حق تقدم چیست؟
آگهی افزایش سرمایه و شماره حساب شصدف

پر شدن گپ بین قیمت سهم اصلی و حق تقدم

وقتی شرکتی افزایش سرمایه از آورده نقدی می دهد و حق تقدم منتشر می کند، حق تقدم ها نیز مانند سهم اصلی نوسان قیمتی می کند که هم سهم اصلی و هم حق تقدم ها تحت تاثیر این فرایند قرار می گیرند که اصطلاحا به این فرایند پر کردن گپ بین سهم اصلی و حق تقدم می گویند. این فرایند ممکن است کمی خسته کننده باشد.

حق تقدم استفاده نشده چیست؟

اگر در مدت تعیین شده از سوی شرکت (معمولا ۶۰ روزه) حق تقدم های خود را تبدیل به سهم نکنید و یا آنها را به فروش نرسانید، خود شرکت حق تقدم ها را به صورت حراج و آگهی به فروش می رساند و مبلغ حاصل از فروش حق تقدم شما را به حسابتان واریز می کند البته با کسر کارمزد فروش.

امتیاز شما به این مقاله:

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bestamooz.com/?p=2983
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
FiboTrade
FiboTrade
فعال بازار سرمایه ایران و بازار های مالی بین الملل
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد حق تقدم چیست؟ نحوه تبدیل حق تقدم به سهام عادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.