” پولبک چیست؟ چه انواعی داره؟ آیا پولبک با اصلاح قیمتی فرق میکنه؟ “اینها سوالاتی هست که ممکنه در ابتدای خواندن این مقاله براتون به وجود بیاد. قبل از شروع مطلب باید بگم که پولبک با اصلاح کاملا متفاوته و زمان استثنائی برای خرید و یا فروش سهم هاست. حال به معنی پولبک در لغت و بورس می پردازیم:

پولبک چیست؟

پولبک در لغت به معنی عقب کشیدن و بازگشتن است اما پولبک در تحلیل تکنیکال یعنی حالتی که در آن خط روند (مقاومت یا حمایت) توسط نمودار قیمت شکسته شده و در ادامه قیمت به آن سطح شکسته شده باز میگردد اما قادر به شکست آن نیست. در بورس به پولبک اصطلاحا بوسه آخر گفته می شود زیرا بعد از اینکه نمودار یک سطح را می شکند و از آن (بدون خداحافظی!) رد می شود، دوباره به آن سطح شکسته شده بر میگردد و با آن خداحافظی می کند!

 

با یک مثال مبحث را روشن تر می کنیم:

 

"<yoastmark

در تصویر بالا، نمودار قیمت یک سطح مقاومت را بعد از دو بار تاچ شکسته است و قیمت نیز تثبیت شده اما بعد از مدتی نمودار به سطح مقاومت سابق (که الان نقش حمایت رو بازی می کنه) برگشته ولی قیمت حمایت شده و روند صعودی خود را در پیش گرفته است(بوسه آخر). به این حالت پولبکی می گویند که در روند صعودی اتفاق افتاده است. این نوع پولبک بهترین فرصت برای خرید می باشد. در کل پولبک ها یک فرصت دوباره برای خرید و یا فروش سهم هایی هستند که ما از خرید و فروش آنها جا مانده ایم.

 

پولبک

در این تصویر، عکس ماجرای قبلی رو داریم. قیمت یک حمایت رو شکسته و بعد از مدتی دوباره به سطح حمایت شکسته شده (که الان نقش مقاومت رو بازی میکنه) بازگشته ولی آن سطح نقش مقاومت رو ایفا کرده و دوباره سهم ریخته. این پولبک در روند نزولی اتفاق اقتاده و بهترین زمان برای فروش سهم بوده (یک فرصت دوباره!)

انواع پولبک ها

"<yoastmark

پولبک ها در حالت کلی سه نوع هستند:

  1. پولبک نرمال: که همان پولبکی هست که در مثال های قبل درباره آن صحبت شد.
  2. پولبک خارجی: در این حالت نمودار بعد از شکستن سطح و خارج شدن از آن، به سمت سطح شکسته شده نزدیک می شود اما به آن برخورد نمی کند که نشان از تقاضا و یا عرضه شدید برای سهم هست. این پولبک ها، قدرت بالایی دارند.
  3. پولبک داخلی: در این حالت نمودار نه تنها به سطح شکسته شده باز می گردد بلکه از آن هم مقداری عبور می کند! می توان گفت این نوع پولبک نشان دهنده تردید خریداران و فروشندگان است. معامله کردن با استفاده از پولبک داخلی، ریسک بالایی دارد.

فرق پولبک با اصلاح قیمتی

در هر دو مورد شاهد حرکتی برخلاف روند اصلی هستیم اما پولبک نسبت به اصلاح قیمتی کوتاه مدت تر می باشد . پولبک یک فرصت طلایی برای خرید یک سهم مستعد رشد و یا پیاده شدن از قطار بی راهه رو یک سهم و فروش آن است.