بلک فرایدی اینجاست! ۵۰ درصد تخفیف تمام محصولات با کد تخفیف: Blackfriday مشاهده جزئیات
بلک فرایدی اینجاست! ۵۰ درصد تخفیف تمام محصولات با کد تخفیف: Blackfriday
مشاهده جزئیات
0
0

بهترین تکنیک های ریدینگ آیلتس (اسکن، اسکیم و Close Reading)

1271 بازدید
تکنیک ریدینگ آیلتس

با تنکیک های ریدینگ آیلتس معرفی شده در این مقاله می توانید یکی از سخت ترین بخش های آزمون آیلتس را به آسان ترین آنها تبدیل کنید. همانطور که ریدینگ می‌دانید دومین بخش آزمون آیلتس است که در آن باید به ۴۰ سوال در ۶۰ دقیقه زمان پاسخ دهید. بنابراین احتمال کمبود وقت برای کسانی که با تکنیک ریدینگ آیلتس آشنا نیستند بسیار بالاست. خبر خوش این است که با چند ترفند ساده در کنار درک مطلب قادر خواهید بود که در این بخش (جنرال یا آکادمیک) عملکرد مطلوبی داشته باشید.

آشنایی کلی با بخش ریدینگ آیلتس

ریدینگ آیلتس ۳ بخش دارد که هدف اصلی آنها سنجش توانایی شما در زمینه های متفاوتی از ریدینگ است که موارد زیر را در بر می‌گیرد:

 1. درک مفاهیم کلی متن و بافت آن
 2. پی بردن به موضوعات اصلی
 3. درک جزئیات
 4. توجه به مفاهیم ضمنی و نتیجه گیری از آنها
 5. پیگیری جریان بحث

ریدینگ آیلتس شامل دو بخش جنرال (General) و آکادمیک (Academic) می شود که تفاوت و شباهت‌های زیادی دارند. تفاوت اصلی آنها در موضوعات مطرح شده در متن است؛ به صورتی که در جنرال بیشتر به موضوعات کلی و روزمره پرداخته می شود اما در آکادمیک مباحث مربوط به یک رشته خاص دانشگاهی یا یک حرفه خاص مطرح است. بنابراین طبیعتا هر کدام منابع خاص خود را دارند. در ریدینگ آیتلس ۳ متن ارائه می شود، که مجموعا شامل بین ۲۲۰۰ تا ۲۸۰۰ واژه است. هر قسمت دارای یک متن طولانی و معتبر است، که از کتاب مجلات و یا روزنامه برگرفته شده است و سطح دشواری آن متناسب با متقاضیانی است، که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر دارند. نکته مهم این است که در بخش ریدینگ آیلتس برخلاف لیسنینگ، زمان اضافی برای تحویل دادن جواب‌ها ندارید و همچنین خطاهای املایی و گرامری شما لحاظ خواهد شد.

موثر ترین تکنیک های ریدینگ آیلتس

حال که با ریدینگ آیلتس یک آشنایی کلی پیدا کردیم باید به سراغ راه حل هایی برای آسان تر شدن این بخش چالش انگیز برویم. ممکن است با تعداد قابل توجهی تکنیک های ریدینگ آیلتس به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه آشنا باشید اما خودتان تاکنون به آنها توجه نکرده باشید.

پاسخ دادن به سوالات بدون نیاز به خواندن کامل متن

برای پاسخگویی به بسیاری از سوالات ریدینگ لازم به خواندن کامل متن نیست به همین منظور تکنیک های ریدینگ زیادی برای پاسخگویی سریع معرفی شده است. دو مهارت اصلی و شالوده این تکنیک ها، اسکیم (Skimming) و اسکن (Scanning) می باشد.

 • اسکیم کردن (Skimming): خواندن سریع متن به صورت کلی و اجمالی. هدف اصلی در مهارت اسکیمنیگ پی بردن به ایده اصلی متن است بدون توجه به جزئیات آن.
 • اسکن کردن (Scanning): در اینجا ما به دنبال اطلاعات و کلمات کلیدی برای پاسخ دادن به سوالات هستیم.

همانطور که مشخص است در هیچ کدام از مهارت های بالا، ما متن را کامل نمی خوانیم.

مدیریت زمان

با انجام دادن تکنیک ریدینگ آیلتس بالا زمان قابل توجهی را برای خود می خرید اما این کافی نیست. باید بدانید که برای هر کدام از سه بخش ریدینگ چه مقدار زمانی اختصاص دهید. کتاب‌های کمبریج توصیه می کنند که برای هر بخش ریدینگ ۲۰ دقیقه زمان اختصاص دهید اما اکثر افرادی که در ریدینگ آیلتس نمره خوبی کسب کردند پیشنهاد دیگری دارند: برای بخش ۱ و ۲ حداکثر ۱۵ دقیقه وقت اختصاص دهید و سعی کنید برای آنها از تکنیک‌ Skimming و Scanning استفاده کنید. بین ۳۰ تا ۳۵ دقیقه به پاسخگویی به بخش سوم بپردازید و در نهایت ۵ الی ۱۰ دقیقه را برای بازبینی پاسخ ها صرف نمایید.

از اشتباهات خود درس بگیرید

بسیاری از افراد تکرار و تمرین را کلید موفقیت در هر آزمونی می دانند اما این موضوع کاملا درست نیست؛ بلکه تمرین و تکرار زمانی ارزشمند می شوند که همراه با درس گرفتن از اشتباهات گذشته باشند. پس سعی کنید با بررسی اشتباهات، پاسخ صحیح و مقایسه آنها به علت اشتباهات مکرر خود پی ببرید.

برخورد صحیح با لغات جدید

زمانی که با لغات جدید مواجه می شوید مهم ترین کار این است که حفظ آرامش خود را حفظ کنید. به یاد داشته­ باشید که آزمون آیلتس یک آزمون لغات نیست و صرفا با بلد نبودن یک کلمه در سوال نباید ناامید شد و آن سوال را رها کرد. در این مواقع می‌­توان حتی معنی آن لغت را به طور کامل نادیده گرفت، چون در برخی موارد معنی جمله حتی با بدون آن کلمه جدید، کامل است. همچنین می توان برای پاسخ به سوالات مفهوم کلی آنها را درک کرد نه جزئیات را.

ساده ترین تکنیک ریدینگ آیلتس: پرهیز از اشتباهات رایج

متاسفانه بسیاری از آزمون دهندگان آیلتس با سهل انگاری و در نظر نگرفتن نکات ساده، اشتباهات مهلکی را مرتکب می شوند. مهم ترین اشتباهات رایج در آزمون آیلتس عبارتند از:

 • اشتباهات گرامری و وکب در هنگام پر کردن جاهای خالی
 • پاسخ ندادن به تمامی سوالات (آیلتس نمره منفی Negative Marking ندارد!)
 • خواندن کامل متون (منجر به کمبود وقت می شود)
 • بی توجهی به صورت سوالات
 • استفاده از برگه سوالات به جای پاسخنامه
 • ناآگاهی از تکنیک های ریدینگ آیلتس

سوالات را به ترتیب پاسخ دهید

شاید عجیب به نظر برسد اما در آزمون آیلتس باید ۳ متن را به ترتیب پاسخ بدهید یعنی اول سوالات متن ۱، بعد ۲ و در آخر ۳. زیرا سطح سختی سوالات هر کدام از ۳ متن داده شده به ترتیب سخت تر می شود.

تکنیک Close Reading: فریب کلمات یکسان در سوال و متن را نحورید

کلمات یکسان در سوال و متن باعث می شوند تا فکر کنید قسمتی که جواب را در خود دارد همان قسمتی است که کلمات یکسانی با سوال دارند، اما در بسیاری از مواقع اینطور نیست و شما باید آن قسمت را close reading کنید، تا به پاسخ درست پی ببرید. در تکنیک Close Reading بر روی قسمت خاصی از متن تمرکز کرده تا تمام جزئیات مهم آن را بدست آوریم.

تکنیک ریدنیگ آیلتس در پاسخ دهی Headings

برای سوالات Heading، فقط جمله اول و آخر هر پاراگراف را بخوانید. یک کلمه هم‌معنی یا مرتبط را راحت می‌توانید در هر پاراگراف پیدا کنید. بدین ترتیب به راحتی می توانید علاوه بر پاسخ درست، در وقت خود صرفه جویی کنید.

سوالات متداول ریدینگ آیلتس

مهم ترین تکنیک ریدینگ آیلتس در صرفه جویی زمان چیست؟

از مهم ترین این تکنیک‌ها می توان به مهارت های اسکیم و اسکن نام برد. همچنین بهتر است سوالات را در ابتدا بخوانید تا ایده کلی متن برایتان روشن شود.

از چه مواردی هنگام آزمون ریدینگ باید بپرهیزیم؟

نکات ساده ای که بسیاری از افراد نادیده می‌گیرند و باید از آنها پرهیز کرد عبارتند از: اشتباهات گرامری و وکب در هنگام پر کردن جاهای خالی، پاسخ ندادن به تمامی سوالات، خواندن کامل متون، بی توجهی به صورت سوالات، استفاده از برگه سوالات به جای پاسخنامه، ناآگاهی از تکنیک های ریدینگ آیلتس.

۴.۸/۵ - (۱۶ امتیاز)
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bestamooz.com/?p=11994
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
آنیتا نیاکان
کارشناس ارشد زبان و ادبیات انگلیسی، مدرس زبان انگلیسی و تقویت مکالمه
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

9 نظر در مورد بهترین تکنیک های ریدینگ آیلتس (اسکن، اسکیم و Close Reading)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. وقت بخیر
   تفاوت اصلی انها در منابع شون هست.

   General Reading sources:
   Texts are taken from books, journals, magazines and newspapers, and haveSources been written for a non-specialist audience. The first section, ‘social survival’ – The second section, ‘Workplace survival- The third section, ‘general reading’, involves reading more extended prosewith a more complex structure.

   Academic Reading sources:
   Texts are taken from books, journals, magazines and newspapers, and have been written for a non-specialist audience.

   لایک